HASAN KESER VE KEMALİYE

Hoş Geldiniz!   KÜNYEM       ZİYARETÇİ DEFTERİ        İLETİŞİM

Bugün : 19 Nisan 2018 Perşembe

ANA SAYFA
ATATÜRK
Kemaliyeden Ayrılanlar
Çeşmeler ve Değirmenler
Tarihi Kalıntılar
Halkin Geçim Kaynakları
Mahalle ve Camiler
Adı Neden Kemaliye ?
Kemaliye'in Sosyal Yapısı
Cografi Yapısı
Pendohorya nedir?
Kemaliye'nin Belde Oluşu
Kemaliye Telefon Rehberi
Kemaliye & Kurtuluş Savaşı
Basinda Hasan KESER
Yunanistan Muhacirleri
Bulgaristan Muhacirleri

Çardak Tipi Bağcılık

Tarihte Esnaflarımız
Atatürk Büstü
Şht.Ast.Osman ERSOY.İ.ö.o

Şiirlerim

Canlı Okey Oyna
Satranc Oyna
Online Briç Oyna
Çiftçi TV

Ece Elvan'ımıza


Defteri Oku
Defteri Yaz


TV'de Bugün

3D MEKANLAR
AY'IN BUGÜNKÜ DURUMU
 
BULGARİSTAN MUHACİRLERİ
          93 MUHACİRLERİ: 1877-1878 Osmanlı-Rus harbinde (93 HARBİ) Ruslar Sofya'ya sefer düzenlerler.yol üzerindeki tüm Türk köylerini yakıp yıkarlar.İşkence gören tüm köylerden Türkiye'ye göç başlar. Bunlardan FLİBE Göçmenleri eski adı pendehorya olan KEMALİYE'ye yerleştirilmişlerdir.Yıl 1936 Türk hükümeti ile Bulgar hükümeti muhacir antlaşması imzalarlar. Lakin Başkomutan ATATÜRK'ün Hatay ısrarı bu antlaşmayı bir yıl erteler. Bu sırada tüm mal varlıklarını satarlar.Yıl 1937 Ağustos: ŞUMNU ili Razgrat kazası Karagözköy (VESELİNA) dan Bulgar hükümeti 35-40 hane Türk ve müslüman aileyi kamyonlarla bir ikindi vakti Varna'ya getirir ve gemilere bindirirler.Ertesi gün sabah vakti İstanbul ve Çanakkale boğazından geçerek İzmir Urla'ya gelirler. Bir ay Urla da misafir edilirler.Sonra kafilenin yarısı (pendehorya) Kemaliye'ye diğer yarısı Didime gönderilirler.Kemaliyedekilere 10 ar dönüm arazi verilir.
          İlk zamanlar camilerde yatıp kalkarlar daha sonra muhtarlık heyeti, bir kararla şimdiki cumhuriyet mahallesinin bulunduğu boş tepeye ev yapmaları için sınırsız arazi tahsis eder burada bahçesi geniş evler yaparlar. Didim'e gidenlere de 10 ar dönüm arazi beygir, pulluk ve tohum verilir. İki yıl burada yaşarlar kumsalda istedikleri tarımı işleyemeyince 1938 de bir kısım muhacir Didim'de kaldı bir kısmı da 10 ar dönüm araziden imza karşılığı feragat ederek Söke-Tire-Ödemiş-Bozdağ-Salihli üzerinden Kemaliye'ye at arabası ve develerle nakil edilir.
          Daha önce gelenler aynı köylü ve akraba oldukları için sahiplenirler.onlarda aynı mahalleye yerleşirler Burada toprak reformuna kadar Helimler ve hashasların tarlalarına ortak bakarlar.Tütün,arpa,buğday bakla ekip biçerler.Toprak reformunda devletten cüzi bir para karşılığı toprak satın aldılar ve işlediler. İki yıl önce gelenler devletin verdiği arazileri canla başla tımar ettiler.Muhtar Kör KAZIM (Girgin)Kemaliye'ye en son dahil olan bu muhacirlere çok iyi davranır.Yıllarca çok iyi geçinilir, dost-arkadaş-yaren-dünür-olunur, halada öyle. Bundan sonrada devam eder diye düşünüyorum.
          (Kaynak:Hüsniye SERCAN-Sabri ŞENGEL.) :::: Tüm Kemaliye halkına saygılarımla...

FOTOĞRAF SEÇ

   

Copyright © Hasan KESER